Modowi blogerzy w azjatyckich fabrykach odzieży

Społeczeństwa krajów Europy zachodniej żyją w bogactwie, o którym miliony ludzi z innych regionów świata mogą tylko marzyć. Odzież, elektronika, samochody, zabawki, obecnie praktycznie wszystko produkowane jest w biednych regionach Azji. Niedawno ciekawy eksperyment przeprowadziła norweska gazeta Aftenposten. „Zafundowała” ona najpopularniejszych norweskim blogerom modowym wycieczkę do kambodżańskich fabryk, należących do wielkich koncernów produkujących odzież. Tam, młodzi ludzie piszący o modzie na własne oczy i na własnej skórze, mogli się przekonać jak powstaje odzież, którą opisują na swoich blogach.

8

Mieli oni za zadanie popracować tak jak pracują szwaczki w tych fabrykach. 12 godzin na dobę bez przerwy na jedzenie i odpoczynek całkowicie złamało zarówno psychicznie jak i fizycznie młodych blogerów. Przekonali się jak monotonna może być praca polegająca na nieustannych szyciu jednego tylko szwu w odzieży, którą potem z lubością opisują.

Później, na dokładkę, wysłuchali opowieści szwaczek. Poznali dziewczynę, która przyszła do pracy 14 lat temu i od tego czasu wykonuje tylko jedną czynność. Dziewczyna opowiedziała im, że kiedyś marzyła o pójściu do szkoły, ale biednych rodziców nie było na to stać, więc zmuszona sytuacją ekonomiczną musiała przyjść i szyć odzież. Jej pensja za 12 godzinny dzień pracy przez 7 dni w tygodniu (co daje razem ponad 300 godzin w miesiącu) to raptem 100 dolarów. 370 zł miesięcznie za nadludzki wysiłek przy produkcji produktu, z którego ceny 1% trafia do osoby która go wytworzyła, a 99% do koncernu dyktującemu nam najnowsze trendy w modzie.

Biuro Ideashirt w Łodzi: http://ideashirt.pl/wiecej/wirtualne-biuro-ideashirt-pl-w-lodzi – zapraszamy.

One Reply to “Modowi blogerzy w azjatyckich fabrykach odzieży”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*